Yiyelim Güzelleşelim

Eğitmen | Şişman Pişman | @SismanPisman

Cumartesi, 21 Eylül 2019

Beslenme Programı (Diyet)Diyetisyen

Yiyelim Güzelleşelim. . Şişman Pişman. @SismanPisman

Sağlıklı yaşam trendleri, stresli hayata karşı koyma isteği ve paketlenmiş ürünlerin zararları hakkındaki bilinç arttıkça faydalı atıştırmalıklara olan ilgi de artıyor. Ancak bunun daha da ötesinde, alıştığımız kuruyemiş ve meyvelerden farklı olarak sağlık ve güzellik veren atıştırmalıklar da raflarda kendilerine yer bulmaya başladı.

Güzellik endüstrisinden aldıkları ilhamla atıştırmalık ürünlerin içine eklenen maddeler cildin parlamasını, vücudun detoks yapmasını, zehirlenmeleri önlemeyi, yaşlanmayı geciktirmeyi ve diğer başka faydaları beraberinde getiriyor. Her şeyi aynı anda talep eden ve zevklerinden ödün vermek istemeyen günümüz insanı için bu hem çok fonksiyonlu hem de gayet lezzetli ürünler gelecekte daha da yayılacak gibi görünüyor. Bir iki örneğe bakmak gerekirse:

 1) Örneğin son zamanların en çok kullanılan yeni gıda içeriklerinden biri aktif karbon. Yumuşak odunlu ağaçlardan elde edilen ve aktif kömür de denilen madde, özellikle zehirlenmelerde zehirli maddeyi kaplayıp vücut tarafından emilmesini engellediği için son zamanlarda içerik olarak üreticiler tarafından daha fazla kullanılıyor. Daha önce dondurmalara ve meyve sularına konan madde şimdi Avustralyalı süt ürünleri üreticisi Twisted Yoghurt tarafından yoğurtlarda da kullanılır hale geldi.

 2) Buzlu dondurmalar faydalı yeni içeriklerin kullanıldığı başlıca alanlardan biri. EatPops firması pazara sunduğu yeni ürünlerinde kıvırcık lahana, ıspanak gibi sebzelere yer verirken tadı iyileştirmek için limon, ananas gibi meyveleri de kullanıyor. Detoks ve temizleme özelliği olan bu yiyecek, tatlı dondurma yemek isteyen ancak ürünün zararlarından çekinen sağlık düşkünleri için tasarlanmış.

3) Tabii ki atıştırmalıkların şahı çikolata da, içine konan ek maddelerle daha faydalı hale getirilip bir sürü firma tarafından tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Örneğin her ne kadar bitter çikolatanın faydalarından bahsedilse de bu fayda asıl olarak bitter çikolataların içindeki flavanol maddesinden geliyor ve her bitter çikolatada bu madde olması gerektiği kadar bulunmayabiliyor. Bu eksikliğe çözüm olmak isteyen Theo markası, zengin bir flavanol oranının yanı sıra lif ve demir gibi ek içeriklerle ürünlerinin faydasını katlamaya çalışıyor. “Filizlenmiş Karabuğday ve Kahveli, Limon- Haşhaş Tohumu ve Baobab’lı, Tütsülenmiş Çay- Vanilya ve Quinoa’lı” çikolatalar üreten Daisy&Dom markası ise bu egzotik içeriklerle yine tüketicilerine daha sağlıklı çikolatalar satmak istiyor.

Buraya kadar verdiğimiz öneriler daha çok vücudun arınmasına ve zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan içeriklerle hazırlanan atıştırmalıkları kapsıyordu. Ancak özellikle cildin güzelleştirilmesine yardımcı başka atıştırmalıklar da var.

Eatpops gibi sağlıklı buzlu dondurma tüketimini teşvik eden bir diğer girişim olan Free People blogunun önerdiği 3 tarif, antioksidan özelliği yanında cildin de güzelleşmesini ve parlamasını sağlıyor. Enerji patlaması yaşatan atıştırmalıklarıyla bilinen MoodFix Wellness markası şimdi de cilt yüzeyi, saçlar ve dişler için oldukça faydalı olan “Güzellik Serisi” ürünlerini piyasaya sundu. Kollojen ve ülkemizde Doğal Vadi adıyla bilinen Lucuma içeren bu ürünler özellikle cilt yüzeyi üzerinde oldukça etkili.

Bundan sonra atıştırmalıklar daha sağlıklı hale getirilmeye devam mı edecek yoksa sağlıklı ürünlerin daha lezzetli atıştırmalıkları mı çıkarılacak bilmiyoruz ama her şeyin daha fazlasına alışan bünyelerimizin aynı anda birden fazla amaca hizmet eden ürünler hakkındaki beklentileri artacak diyebiliriz. Sağlıklı olma, bireysel faydasının ötesine geçerek bir statü sembolü haline geldi ve moda endüstrisi başta olmak üzere gıda endüstrisinde de ciddi değişimlere sebep oluyor. Bu yüzden eskiden alışkanlığı lezzetli abur cuburlar zararlarından ötürü dışlanırken sivilce yapmak yerine sivilce kurutan çikolatalar, ağırlık antremanı sonrası lif patlaması yaşatan bisküviler ve yaşlanmayı geciktiren şekerler yakın dönemde kahramanlaştırılacak.

Kaynak: medium.com

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları