Sağlıklı ve Ekonomik Beslenmenin 7 Püf Noktası

Kaliteli beslenmeye servet harcamak zorunda değilsin...

Eğitmen | Şişman Pişman | @SismanPisman

Çarşamba, 18 Eylül 2019

Beslenme Programı (Diyet)Diyetisyen

Sağlıklı ve Ekonomik Beslenmenin 7 Püf Noktası. Kaliteli beslenmeye servet harcamak zorunda değilsin.... Şişman Pişman. @SismanPisman

Sağlıklı beslenmek kendin için yapabileceğin en iyi şey. Fakat cüzdanın için her zaman öyle olmayabiliyor. Boş kalorilerle dolu sağlıksız yiyeceklere ulaşmak her zaman daha kolay ve daha ucuz. Avokadolu somon salatası zengin işi görünerek seni sağlıklı yaşamaktan soğutmasın, hem bütçeni korumanın hem de iyi beslenmenin yolları var!

Her şeyde olduğu gibi dışarıda sağlıklı beslenmek evdekinden kat kat daha pahalı. Sağlıklı yaşamak, organik gıdalar tüketmek hala bir trend gibi algılanıyor. Restoran menülerinde aynı yemeğin vegan versiyonunun daha az malzemeli olduğu halde daha pahalı olduğuna şahit olmuşsundur. Öyleyse birinci kural kendi sağlıklı yemeğini kendin yapmak. Listemizdeki tüyoları da bu prensipte düzenledik.

Önce Temel Malzemeleri Belirle

Bu kısım biraz strateji işi. Tüm hafta boyunca yapacağın yemeklerde kullanacağın birkaç ana malzemeyi seçtiğinde, her öğün için markete gitmene gerek kalmaz. Dolayısıyla hafta boyunca ne yiyeceğini genel hatlarıyla belirlemen önemli. De ki gelecek hafta tavuk haftası olsun. Büyük bir paket tavuk göğsü aldıktan sonra ister sote yap, ister salatasını yap, istersen suyuna çorba kaynat. Ayrıca taban olarak kullanabileceğin yemekler de hazırlayabilirsin. Örneğin bir tencere sade bulgur pişir. Sonra bulguru ister tavukla ye, istersen ısıtırken garnitürle karıştır, kalanını tabule salatasında değerlendir. Pek çok yiyeceği bu şekilde çeşitlendirebilirsin. Üstelik böyle sık kullanacağın malzemeleri toplu aldığında çok daha ucuza gelebilir.

Daha Ucuz Etleri Keşfet