Ruh Halimizi İyileştirmek Yediklerimizde Mi Saklı?

Eğitmen | Şişman Pişman | @SismanPisman

Cuma, 23 Ağustos 2019

Beslenme Programı (Diyet)Diyetisyen

Ruh Halimizi İyileştirmek Yediklerimizde Mi Saklı?. . Şişman Pişman. @SismanPisman

“Besinleriniz ilacınız, ilacınız besinleriniz olsun” Hipokrat’ın bu sözü aslında bu yazının da vermek istediği ana mesajı oluşturuyor. Zira her geçen gün yiyeceklerin sağlığımız ve ruh halimiz üzerindeki etkisini daha fazla kanıksıyoruz. Kanıksamakla da kalmıyor bireyler ve kurumlar olarak bu konu üzerine çeşitli uygulamalar geliştiriyoruz. “Ne yiyorsan osun” mottosu artık günlük hayatımıza daha fazla etki ediyor.

Bilimsel araştırmalarla yiyeceklerin bizim hayatımıza etkilerini uzun zamandır inceliyoruz. Örneğin 2017’de yapılan bir araştırmaya göre depresyon tanısı konmuş hastaların yeme alışkanlıkları değiştirilerek haftalar hatta günler içinde ruh hallerinde iyileşmeler gözlenmiş. Akdeniz tipi diyet denilen, yeşillik, zeytinyağı, balık, tam tahıllar ve kuruyemiş ağırlıklı bu beslenmenin ruh halimize olan pozitif katkısı bilimsel olarak da kanıtlanmış.

Aslında bu konuda acilen bir şeyler yapmamız gerekiyor. Hayat her geçen gün zorlaşıyor ve özellikle stresli alanlarda ve zamanlarda insanlık olarak verdiğimiz tepkiler sertleşiyor. Yapılan bir araştırmaya göre 2015 yılında uçaklarda kavgazan ve başa çıkılamaz tepkiler gösteren yolcuların sayısı yüzde 14 artmış. Hava yolculuğu sırasında çıkan kavgaların hem insan hayatına getirdiği tehlikeler hem de havayolu sektörüne getirdiği yükler bu konuda önlem alınmasını elzem hale getiriyor. Geciken uçuşlar, kalabalıklar, olumsuz hava şartları, zorlu ve stresli uçuş deneyimleri gibi etmenler hep artan gerginlik demek. Ancak bunlarla daha kolay başa çıkabilmek için yapabileceklerimiz var. Üstelik sadece lezzetli bazı yiyecek ve içecekleri daha fazla tüketerek…