''Yin Olun''

İnzivada devrim hocanın şimşek çaktıran cümlesi ..! Yin olmak ne demekti ve yin olunca ne olacaktı ?

Eğitmen | Şehide Dinler | @Sehide

Çarşamba, 21 Ağustos 2019

Hamile YogasıYogaYogalates

''Yin Olun''. İnzivada devrim hocanın şimşek çaktıran cümlesi ..! Yin olmak ne demekti ve yin olunca ne olacaktı ? . Şehide Dinler. @Sehide

2013 sonlarıydı gerçek anlamda yogayla tanışmam, gerçek anlamda diyorum çünkü; daha önce tatil için gittiğim kamplarda bir yoga hocası olurdu ve O her sabah surya namaskar dediğimiz güneşe selam serisini yaptırır arkasından da bir kaç asana ( yoga pozu) daha gösterir ve bitirirdi. Yani merhaba demiştim yogaya :)

Ama 2013 benim için önemli bir yıldı.O yıl başladı benim olgunlaşma ve dönüşüm zamanım ve en önemlisi de bu sanırım; kendi yolculuğum hakkındaki ilk fikrim ..

Spiral gibi içe doğru yolculuğum o zaman başladı.

Gittiğim Yoga derslerim , ardından aldığım hocalık eğitimim derken bu süreç gerçek hayatın içine suyu berrak ve sakin akan bir nehir oldu...

Besleyen, doyuran, saflık ve duruluğu hissettiren bir nehir..

Zaman oldu Mat'ım en yakın arkadaşım oldu, konuştum onunla, kızdım söylendim .. kimi zaman da ağladım Shavasana ( ceset pozu) da.. 

Gözyaşım aktı Mat'ımın üzerine, 

Zaman oldu meditasyon yolculuklarımda; o mat başka anlara, hayatlara götürüp bıraktı beni .. O yolculuklarda kendim öğrendim geri dönebilmeyi...

Nefes çalışmalarında, hayat doldum aldığım her nefeste, kimi zamanda nefessiz kaldım..

yogayla bütünleştim, dönüştüm, geliştim.

Bütün hayat telaşlarımın, koşuşturmaların ortasında; bir an durup bir nefesle Bir mat kadar yer kapladığımı farkettim bu yeryüzünde...

İnsan kendini en iyi yine kendisi tanıyor cümlesi ne kadar da doğru,anladım. Kendimle tanışınca, kendi yolculuğuma çıkınca farkettim. Benim yolculuğum mat ' ın üzerinde yaşadıklarım.. meditasyonum, yoga pozlarım ve nefeslerim..

2 hafta kadar önce; yıllardır merak ettiğim ve tecrübesini hiç tatmadan, sadece okuduğum ve duyduğum "yin" yogası hocalık eğitimine katıldım.

Devrim (Akkaya) hocanın kapısını çaldım ve inzivasına katıldım. O büyülü günlerde derinleştim, kendime yolculuğumun bir ömür süreceğini ve bu yolculukta dönüşümün - gelişimin benim için daha çok anlamı olduğunu farkettim. 

"Yin Yoga" nedir? derseniz..

Hem uzun süre pasif kalan eklemler ve bağlayıcı dokuları esnetme amacıyla hem de bilince yönelik olarak yapılan, daha çok içsel / fiziksel duygu değişimlerinin tecrübe edildiği - tramvatik çözülmelere dokunan meditasyon serisi. Bağların uyarılması içinse en az 2 dakika gerekir.

ilk başlarda yin pozlarda bedensel olarak hissettiğim o  acı ve sızılar, meğer hiç bilmediğim

"merkezde kal" farkındalığına taşımış beni.. Ötesinde keşfettiğim bambaşka bir dünya ve 'yin' ve 'yang'ın iç içeliği...

Aynı zamanda bilimsel gerçeklikleri de taşıyan bu kadim bilgiler ritüeli hiç bitmesin istedim, inziva boyunca. İnsanın bedensel ve ruhsal tramvalarını beyin taşır bilgisinin yanında iç organlar ve orta beden dediğimiz göğüs altı ile dizler arası bölüm.

Kahkaha ve gözyaşlarımızla aslında gizlenen gerçek nedenlerimiz.. 

Yin olmak; bana gündelik yaşamın alternatifliğini - kendi bedeninle iletişimde olduğum her an gerçek alemin orada nefes aldığını; tüm dünya insanlarıyla aynı titreşim ve enerjide buluşulduğunu farkettirdi.

İnzivadan çıktığımda farketmenin yüceliğini; zihni ve yin'le bedeni sessizleştirerek,

Yin olmakla tüm evrenin sesini duyabilmeyi öğrenmiştim.

Namaste :) 

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları