Günlük Beslenme ve Spor Önerileri

Eğitmen | Koşan Adam | @KosanAdam

Pazar, 18 Ağustos 2019

Beslenme Programı (Diyet)Diyetisyen

Günlük Beslenme ve Spor Önerileri. . Koşan Adam. @KosanAdam

Herkesin kendine göre “yoğun” bir hayatı var. Önceliklerimize göre şekillenen gündelik alışkanlıklarda aslında en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında beslenme ve sağlık geliyor. Gün içindeki koşuşturmadan dolayı atlanan öğünler veya hareketsiz geçen saatlerimiz olabiliyor. Dikkat etmemiz gereken bu unsurla ilgili size birkaç günlük beslenme ve spor önerilerimiz olacak.

Beslenme

Güne başlarken, kan şekeri uykudayken düşen vücudumuzun, güzel ve enerjik bir güne başlaması için ilk ihtiyacı olan şey kahvaltıdır. Kahvaltıda yumurta, peynir, bal, mümkünse beyaz olmayan ekmekler tercih etmek faydalı olacaktır. Bu öğünü atladığınızda enerjinize tam kavuşamamış gibi hissedebilirsiniz. O yüzden kahvaltıyı en önemli öğün olarak görüp, ciddiye almanızı tavsiye ediyoruz.

 

Öğlen yemeği, sizi kendinize getirecek ve daha fazla yiyecek tüketebileceğiniz bir öğün olsa da yine ağır şeyler yemekten çekinmeniz faydanıza olacaktır. Bu öğünle vücut, yiyeceklerden enerji alır. Çorba, et/tavuk, salata, ekmek gibi öğelerle beslenmek en uygunu olacaktır.

 

Akşamları yorulan bedeninizin açlık seviyesi genelde tavan yaptığından birden ve fazla yemek yemek size zarar verebilir. Akşamı sebze, çorba, yoğurt gibi genelde kalorisiz besinlerle geçirmeye bakın. Kırmızı et yerine beyaz et; sebze ve kuru baklagiller tüketilebilir. Özetle akşam yemekleri günün en hafif öğünü olmalıdır.

 

Aslında en önemli öğünlerden biri olan ara öğünleri, çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Ana öğünlerden en az 2 saat sonra tüketilmesi gereken ara öğünlerde, genelde meyveler tüketilir. Meyveleri açken tüketmek de tavsiye edilmez çünkü asitler midenizi yakabilir. Mutlaka tok karnına tüketin. Bilinenin aksine soğutulmuş püre, ayran, haşlanmış sebze gibi alternetifler de ara öğünde tüketilebilir. Eğer meyve sularını tüketiyorsanız, vücudunuza mutlaka 15 dakika sindirim için zaman verin.

 

Ara öğünler genelde gün içinde alınan öğünler olarak bilinse de aslında bir de akşam yemeğinden sonra yenilen bir versiyonu da vardır. Akşam ara öğünlerinde (kültürümüz gereği) genelde tatlı yenir ki bazı tatlılar gerçekten akşam için vücuda ağır gelebilecek tarzdadır.

Öğlen veya akşam yenen ara öğündeki meyvelerin aksine (ki bu meyveler genelde elma, armut, portakal, mandalina olur) daha hafif, atıştırmalık kategorisine giren meyveler olmalılardır. Üzüm, kuru üzüm, kuru meyve gibi seçenekleri tercih etmek her zaman daha faydalı olacaktır.

 

Tüm bunların yanında en çok dikkat etmemiz gereken, gün içinde bol bol su içmektir. Belki de yakınınızda bir şişe bulundurmak sizi su içmeye daha da teşvik edebilir. Tükettiğimiz gıdaları, saatine ve öğününe uydurmak kadar yediğimiz yemekleri yavaş yemek de çok önemlidir. Hızlı yenilen yemekler sizi yorabilir ve sindirimde sorun çıkabilir.

Spor

Tamamen zaman ayırma üzerine kurulu bir eylem olan “spor yapmak”, herkesin her gün yapmak istediği ancak gün içindeki yoğunluklara yenik düşen bir dileği aslında. Spor yapmanın vücuda ve sağlığınıza ne kadar faydalı geldiğinden bahsetmekten bir adım daha ileri gidecek olursak, o “zaman”ı nasıl yaratacağınız üzerine konuşabiliriz.

 

Gün içinde hareket edip, asansöre bindiğiniz yerlerde merdivenleri kullanarak, kaslarınızı çalıştırabilir ve kısa süreli olsa da etkili bir hareket yapmış olabilirsiniz. İşe veya okula giderken kullandığınız yolları zaman zaman uzatmak ve yürümek, gün içinde sabit duracağınız anlara karşılık adil bir hareket olacaktır. Bu arada hatırlatmamız gereken bir şey var ki o da ara ara ayağa kalkıp, hereket etmeniz gerektiği. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan olduğunuz yerde saatler geçirmiş olabilirsiniz.

 

Akşam eve gittiğinizde koşmaya veya salona gitmeye herhangi bir vakit ayıramayacaksanız, evde kendinize hareket edeceğiniz işler yaratabilirsiniz. Yorgunluk yaratacak eylemler dışında evin içinde zaman zaman yürüyebilirsiniz. Evde keyifle televizyon izlediğiniz bir anı düşünün. Bunu bisiklet çevirirken de yapabilirsiniz. Umarız ki bu önerilerimiz size hareketli olmak adına iyi fikirler verir.

Kaynak: medium.com

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları