Çanakkale ve Rüzgar Sporları

Çanakkale şehri fiziki şartlarının uygunluğu sayesinde rüzgar sporları için ideal bir noktadadır.

Oyuncu | ERHAN DEMİR | @ERHAN

Pazar, 18 Ağustos 2019

Rüzgar Sörfü

Çanakkale ve Rüzgar Sporları. Çanakkale şehri fiziki şartlarının uygunluğu sayesinde rüzgar sporları için ideal bir noktadadır.. ERHAN DEMİR. @ERHAN

ÇANAKKALE VE RÜZGAR SPORLARI

  

              Çanakkale şehir merkezine 15 km mesafede konuşlu Güzelyalı Köyü 1980-1990 lı yıllarda yüzlerce yabancı turistin karavanlarıyla kamp kurarak ya da otellerde konaklayarak gün boyu sörf yaptığı dünyaca rüzgar kalitesi bilinen birkaç rüzgar sörfü merkezinden birisiyken eski Yugoslavya’nın dağılma süreci ve köydeki kamp alanlarının yapılaşmaya açılması yüzünden karavancıların ilgisini kaybetmiş ve nihayetinde tamamen unutulmuştur.

             Çanakkale boğazı 65 km uzunluğunda olması ve bu sayede doğal bir hava koridoru oluşturması nedeniyle yılın büyük bir kısmı rüzgarlı olduğu için rüzgar sporları için çok avantajlı bir yerdir.

             Güzelyalı Köyünün gerek sörf tarihi gerekse fiziksel şartlarının uygunluğu yıllardır hayal ettiğim sörf okulunu 2012 yılında burada kurmama neden olmuştur.

             Bulunduğumuz yerde hakim rüzgarlar kıyı şeridine paralel olarak esmektedir. Aynı zamanda uçurtma sörfünün rahatlıkla indirilip kaldırılabileceği genişlikte kumsal alan bulunmaktadır. Bu özellikler uçurtma sörfü için aranılan özelliklerdir.

            Fiziki şartların uygunluğu bizi uçurtma sörfü alanında da etkin olmamız konusunda cesaretlendirmiştir. Bu sayede 2016 yılında bu branşta da çalışmaya başladık ve ilk sezonumuzu beklenenin üzerinde bir ilgiyle bitirdik.

            Bu yazımda size uçurtma sörfü eğitimleriyle ilgili bilgilendirme yapacağım.

 

 

 KITEBOARD NEDİR?

Kiteboard ya da diğer adıyla kitesurf, vücuda bağlı büyük bir uçurtmayı, iplerin bağlı olduğu bar (çubuk) yardımıyla kontrol edip su yüzeyinde kayılarak yapılan bir spordur. Su kayağı, snowboard, sörf, paraşüt gibi sporların bir karışımı da diyebileceğimiz kiteboard, dünyada son 20 yıldır gelişmekte olup, ülkemizde ise son 15 yıldır hızla yaygınlaşmaktadır. Sanıldığının aksine kas gücüne veya yüksek kondisyona ihtiyaç duyulmayan bu sporu başlangıç eğitimini (10 saat) aldıktan sonra kolaylıkla yapabilirsiniz.

Eğitim

Teori ve Uygulama

Teori ve el kontrolünü geliştirme ile başlayan eğitim; hava kanallı uçurtma (trainer kite) ile pratiğe dayalı, uygulamalı bir eğitimdir.

Sonraki aşama, rüzgar penceresi üzerinde teori, emniyet ve bu sporun yapılabileceği uygun alanların anlatılmasından oluşmaktadır.

Suda Tüplü Uçurtma

Tüplü uçurtmayı kurma eğitiminden sonra, tüm güvenlik eğitimlerinin tamamlanması ve su içerisinde uçurtmayı kullanarak vücut üzerinde kayma çalışması (body dragging) gerçekleştirilir.

Bu esnada uçurtmayı sudan kaldırmak ve uçurtmayı farklı bölgelerde kullanıp güç noktalarını keşfetmek ve anlamak için pratik yapılır.

Uçurtma ve Board Kombinasyonu

Tamamıyla oturmuş olan el kontrolünün ardından, boardu kullanarak rüzgar altı sağa ve sola kaymaya başlama çalışmaları yapılır.

Board ile apaz ve orsa seyir çalışmaları yapılır.

Seyir şekillerini öğrendikten sonra, kontrollü olarak diğer tarafa dönüp, çıkış yapılan yere geri gelme çalışmaları yapılır.

Bu sporu yaparken tüm sıkıntılarınızı unutacaksınız.

 

Görüşmek üzere sağlıklı ve mutlu kalın.

 

Erhan DEMİR

İda Windsurf

 

 

 

Beğen
Şikayet Et

Yorumlar ()

Blog Yazıları